Магнитното поле има две съществени, големи области на влияние върху човешкия организъм:
- Стимулира или подтиска освобождаването на невромедиаторите, с което повлиява болковия синдром.
- Стимулира парасимпатикусовия дял на вегетативната нервна система и регулира равновесието между симпатикус и парасимпатикус, чрез което повлиява функцията на всички вътрешни органи. Освен това влияе върху централната нервна система, жлезите с вътрешна секреция (директно и индиректно) чрез хормоните на хипофизата, периферната нервна система, костите и ставите, кожата, всички системи, тъкани, органи и клетки.
След 30 минутно пребиваване на едноклетъчни инфузории в магнитно поле с интензитет от 600 Гауса се наблюдават следните промени: ядрото се завърта на 15-30 градуса спрямо надлъжната си ос, общото количество ДНК не се променя, количеството РНК се увеличава значително, количеството на гликогена намалява, а на млечната киселина се увеличава, изменя се пермеабилитета на клетъчната мембрана и с това се променя придвижването на калиевите, натриеви и калциеви йони в и извън клетките, променя се структурата на протоплазмените протеини и тяхната функционална активност. Най-чувствителен на действието на магнитното поле върху живите организми е етапът на биологичното окисление, осъществяващ се в митохондриите, ускорява се или се забавя скоростта на синтезиране на аденозинтрифосфата. Доказано е научно, че недостигът на АТФ е основен патологичен фактор при всеки вид хипоксия. Матнитното поле повлиява благоприятно образуването на протеинокиназата и мелатонина.
По-конкретно магнитното поле действа върху: ЦНС и чрез нея върху целия ни организъм; сърцето и кръвоносните съдове (повлиява сърдечната дейност, кръвното налягане и оросяването на тъканите); кръвта с нейните съставни елементи (съсирваемостта, хемоглобина с неговата съставка желязото, СУЕ, левкоцитите); дихателната система (променя се активността на окислителните ферменти и се понижава общата консумация на кислород в организма, разширяват се бронхите и се намалява секрецията на бронхиалните жлези); спира се или се забавя развитието на остеопорозата и се ускорява регенерирането на счупените кости; повишава се общата резистентност на организма и чрез това се намалява заболеваемостта от различни вирусни и бактериални заболявания; повишава се неспецифичната устойчивост към злокачествените тумори, йонизиращи лъчения и др.; кожата и нейните функции с повлияване на различни кожни заболявания като псориазис, екземи и др.; ставите, като повишава количеството и подобрява смазващата функция на синовиалната течност; гръбначния стълб, като уплътнява хрущяла на междупрешленните дискове; повлиява благоприятно фригидитета и потентността: подпомага лечението на нощното напикаване; повлиява благоприятно различните възпалителни и алергични заболявания, калкулозата на жлъчните и пикочните пътища, диабета и др.; подобрява метаболизма и особено обмяната на уреята, холестерола и въглехидратите, лекува безсънието и т.н.
Кратка библиография
- Холодов, ЮА, Магнетньм 8 биологии, Москва, „Наука“, 1970.
- Дубров, АД, Геомагнитное поле и жизн, Ленинград, Гитрометиздат, 1974.
- Генков, Д., Някой биологически ефекти, предизвикани с постоянно магнитно поле, Канд-дис, Пловдив, 1975.
- Материали третего всесоюзного симпозиума „Влияние магнитньих полей на биологические обекти, Калшшнград, 1976.
- Холодов, ЮА, Човекът в магнитната паяжина /магнитното поле и животът/, Народна младек, София, 1976.
- Доне Луи, Магнитите за вашето здраве, Медицина и физкултура, София, 1990, стр. 88.
- Biological affects of magnetic fields, Ed Barnothy M.E., New-York-London 1969, vol. 2.
- Easterly C.E.q Cancer Link to magnetic Field Exposure: a Hypothesis, Amer J Epid, 1981,114,169-174.
- Severson R.K., Stevens R.G,, Kaune W.T. and all, Acute nonlymphocitic leukemia and resistential exposure to power frequen magnetic fields, Amer J Epid, 128:10-12,1988.
- Proceedings of the scientific Workshop on the Health Effects of Electric and magnetic Fields on Workers, Ed. P. Bierbau J. Peters, NIOSH, 199Г
- Tornquist, S., B. Knave, A. Ahlbom, T. Person, Incidence of Leukemia and Tumours in some „Electrical Occupations“, Brit J Ir Med, 1991,48:597-603.
- Stone R., Polarised debate: EMFs and cancer. Sciance, vol. 258,11 dec, 1992,17244725.
- Washnis G.J. and Hricak R.Z., Discovery of magnetic health, NOVA Publishing Company Rockville, Maryland, U.S.A., 1998.
Изготвил резюмето: проф. д-р Иван Иванчев, ДМН София, 1999 г.